Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri seară, la Cluj, că așteaptă vineri ca partidele să vină la discuții cu concluziile negocierilor dintre ele privind constituirea unui guvern minoritar.

În drum spre Polonia, unde este programat un summit al țărilor din flancul estic al NATO, președintele Dan a făcut o escală la Cluj-Napoca, unde a fost invitat la o cină cu organizatorii TechSylvania.

„În primul rând sunt în drum spre Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a summitului flancului estic. E important pentru România pentru ca e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei. Dacă era în drum, am fost invitat și m-am oprit la o cină organizată de TechSylvania”, a precizat președintele.

„O guvernare prooccidentală minoritară”

În ce privește viitorul guvern, Nicușor Dan a spus că fiecare partid s-a angajat să-i prezinte, vineri, condițiile pe care le pun pentru a susține un nou cabinet, în cazul în care nu fac parte din el.