Președintele Nicușor Dan susține o conferință de presă în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, acolo unde urmează să se întâlnească cu liderii partidelor parlamentare, care urmează să-i prezinte soluțiile lor pentru ieșirea din criza politică.
https://www.youtube.com/watch?v=pECK7Afbsx8
Principalele declarații ale președintelui Nicușor Dan:
-A reafirmat solidaritatea Flancului Estic, faptul că suntem țările europene amenințate cel mai mult de Rusia, după cum s-a văzut în evenimentele recente din România și alte țări.
-La summitul NATO vom prezenta angajamentele legate de cheltuielile de securitate și am reafirmat importanța părții sudice a falncului estic și a Mării Negre. Am susținut cât de important este hubul de securitate la Marea Neagră.







