Recepția de la ambasada SUA de la București

Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă la recepția oferită de ambasada Statelor Unite, cu ocazia Zilei Independenței SUA. Fiecare dintre ei urmează să susțină un scurt discurs.

În acest se aniversează 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a SUA. Tema din acest an, „Freedom250”, „onorează spiritul fondator al Statelor Unite și parteneriatul strategic puternic dintre cele două națiuni”, se spune într-un comunicat al ambasadei SUA.

Primul discurs susținut la recepție este cel al ambasadorului american la București, Darryl Nirenberg.

După acesta, urmează discursurile susținute de președintele Dan și premierul Bolojan.