Premierul demis, Ilie Bolojan, a fost prezent marți seara, la recepția oferită de Ambasada SUA la București, cu ocazia Zilei Naționale a Statelor Unite ale Americii, în cadrul campaniei „Freedom 250” – prin care SUA sărbătoresc 250 de ani de independență.
În discursul său, Bolojan s-a referit la influența covârșitoare pe care SUA A avut-o asupra Europei și întregii lumi, prin puterea economiei și capacității de a inova, prin forța armatelor sale, prin ajutorul acordat națiunilor de-a lungul istoriei, în special salvarea Europei și căderea comunismului. Ilie Bolojan a mulțumit militarilor americani din NATO dar și companiilor americane care investesc în România.
- articolul continuă mai jos -
Discursul complet al lui Ilie Bolojan
„Domnule Președinte al României, Nicușor Dan, domnule Ambasador al Statelor Unite ale Americii, doamnelor și domnilor, stimați invitați. Sunt onorat să particip la această sărbătoare a Statelor Unite și a prietenilor mulți care în fiecare an sunteți aici în număr mare, și a celor care n-au putut ajunge aici.









