Atât președintele României, Nicușor Dan, cât și premierul demis, Ilie Bolojan, au fost prezent marți seara, la recepția oferită de Ambasada SUA la București, cu ocazia Zilei Naționale a Statelor Unite ale Americii, în cadrul campaniei „Freedom 250” – prin care SUA sărbătoresc 250 de ani de independență. Cei doi au afișat o atitudine cordială, chiar și-au strâns mâna, în timp ce președintele statului i-a spus lui Bolojan: „vorbim după”.

- articolul continuă mai jos -

Înainte de această întrevedere, PNL-USR-UDMR i-au transmis lui Nicușor Dan opropunerea privind un Acord de Reciprocitate cu PSD care să servească ca bază a unei înțelegeri politice pentru formarea unui nou guvern.

În același timp, USR le-ar fi propus lui Ilie Bolojan și Kelemen Hunor instalarea unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR până în 2027, care ar fi urmat de un alt cabinet minoritar al PSD până la alegerile parlamentare din 2028. Conform surselor G4Media, președintele Nicușor Dan ar fi respins deja acest plan al rotativei propus de USR, urmând să-l numească pe liderul PSD Sorin Grindeanu, care și-a asumat să fie premier.