ŠETNJA od samo pet minuta svakog sata dovoljna je da se ponište štetne posljedice dugotrajnog sjedenja, tvrde istraživači. Utvrđeno je da kratke pauze za aktivnost poboljšavaju raspoloženje i smanjuju umor, a da pritom ne utječu na radnu učinkovitost. Takozvane aktivne stanke pokazale su se korisnima u studiji koja je obuhvatila gotovo 20.000 odraslih osoba u SAD-u, piše Express.
Istraživanje je trajalo 21 dan, a sudionici su redovito ispunjavali ankete. Od ukupnog broja ispitanika, njih 11.484 uzimalo je petominutne pauze za šetnju svakih 30, 60 ili 120 minuta. Studija je pokazala da su sve tri učestalosti pauza dovele do boljeg raspoloženja i smanjenja umora, pri čemu su stanke svakih sat vremena ocijenjene kao najizvedivije u praksi. Rezultati ankete također su pokazali da kratke pauze nisu imale negativan utjecaj na radnu produktivnost.
Sjedilački način života kao javnozdravstveni problem
U članku objavljenom u časopisu British Journal of Sports Medicine, istraživači ističu ozbiljnost problema. "Pretjerano sjedenje postalo je značajan javnozdravstveni problem koji povećava rizik od mnogih kroničnih stanja, lošijeg mentalnog zdravlja i smrtnosti te predstavlja veliko ekonomsko opterećenje za zdravstvene sustave", navode.












