„Itt az újabb bizonyíték, hogy a Tisza az államot arra használja, hogy a politikai ellenfeleit kiiktassa” – közölte a Fidesz.Az ellenzéki párt közleményében arra reagált, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kedden hat embert őrizetbe vett a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által az előző kormány alatt kifizetett, 17 milliárd forintot meghaladó támogatások ügyében. Az őrizetbe vettek között van a fideszes Bús Balázs, Óbuda egykori polgármestere is, aki április végi lemondásáig az NKA alelnöke volt. https://hvg.hu/kultura/20260623_nemzeti-kulturalis-alap-nav-orizetbe-vetel-kihallgatas-bus-balazsA Fidesz közleményében azt írta: az NKA pályázatai nyilvánosak és bárki által megismerhetőek voltak, és minden olyan szervezet jogosult volt kérelmet benyújtani, amely kulturális programot valósított meg, a pályázatoknak csaknem 1100 nyertese volt.„Akik most a leghangosabban kiabálnak, azok sok százmillió forintot kaptak az elmúlt évek kulturális pályázatain” – írták, hozzátéve, hogy a támogatások elszámolási határideje még le sem zárult.A választások után a Tisza pártirányítás alá vonta a rendőrséget és az ügyészséget. Ennek a folyamatnak a betetőzése a modernkori ÁVH, amely egyszerre nyomozóhatóság, ügyészség és titkosszolgálati szerv– fogalmazott az ellenzéki párt.Végül megjegyezték, a Fidesz büszke arra, hogy „a nemzeti kormány időszakában korábban nem látott összegű forrásokhoz jutott az egész magyar kulturális élet, ahogyan az egy kultúrnemzethez illik”.Molnár Áron színész áprilisban hozta nyilvánosságra, hogy az Orbán-kormány az utolsó évében az NKA-n keresztül a nyilvánosság elől tudatosan elrejtett „pályázatokban” milliókat szórt ki, alapvetően politikai szívesség alapon. A vádak szerint sok esetben Hankó Balázs akkori kulturális miniszter közvetlenül jelezte egyes személyeknek, hogy némi papírmunkát követően pénzt fognak kapni. A NAV május végén költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűncselekmény gyanúja miatt indított nyomozást az ügyben.A Nemzeti Kulturális Alap pénzeiből összesen 17 milliárd forint támogatást osztottak szét vitatott módon a választás előtti hónapokban, gyakran éppen a Fidesz kampányát segítve. A támogatottak nagyrészt megegyeztek azokkal, akik a Fidesz kampányának influenszerei, fellépői voltak. Kapott pénzt Tóth Gabi és cége, Pataky Attila és együttese, Fásy Ádám családi cége és Mága Zoltán köre is. A pénzből eddig mindössze pár milliárd térült meg, néhány kedvezményezett ugyanis visszafizette a támogatást. Így tett nemrég Muri Enikő is. https://hvg.hu/kultura/20260623_nka-botrany-visszafizetesek-muri-eniko-kis-grofoNyitókép: HVG / Túry Gergely
Modernkori ÁVH-t emleget a Fidesz Bús Balázsék őrizetbe vétele után
Az ellenzéki párt szerint a Tisza pártirányítás alá vonta a rendőrséget és az ügyészséget.









