Csütörtökön 30 napra letartóztatta a Kecskeméti Járásbíróság Bús Balázst, Óbuda volt fideszes polgármesterét, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke volt – értesült a 24.hu. A Fidesz politikusán kívül csütörtökön hoz döntést a bíróság az NKA kiemelt bizottság tagjairól is, aki 17 milliárd forintnyi támogatás kiosztásáról döntöttek az országgyűlési választás előtt.

A titokban, elsősorban a Fidesz holdudvarának kiosztott pénzek miatt indult büntetőeljárásban a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség összesen hat tisztviselő – köztük Bús Balázs – letartóztatását indítványozta. Mint a 24.hu megírta, a pénzügyi nyomozók kedden vették őrizetbe a pályázati kérelmek elbírálása kapcsán eljáró személyeket és különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki őket.

Az ügyészség szökés, elrejtőzés megakadályozása érdekében, továbbá az eljárás jogellenes befolyásolásának, valamint a bűnismétlés veszélye miatt kezdeményezte az érintettek letartóztatását, aki közt van Ughy Attila is, a Fidesz Budapest XVIII. kerületének volt fideszes polgármestere.

Mint kiderült, a nyomozással érintett NKA pályázati pénzek egy részét a gyanú szerint „uszodaként” emlegették az érintettek, a támogatásokra pályázókat pedig „úszóként”. Ezt a kulturális ügyekért felelős miniszter közölte szerdán. Tarr Zoltán szerint ez a Cosa Nostrát idéző zsargon jól tükrözi azt a gyakorlatot, amelyben a forrásokat szűk körben, az intézményi rendszert megkerülve osztották szét. A miniszter úgy fogalmazott: a nyomozás jelenleg is tart, és várhatóan az is kiderül, ki irányította a rendszert.