O centrală nucleară din Franţa a fost oprită luni seară din cauza unor ”constrângeri de mediu” legate de caniculă, a anunţat o purtătoare de cuvânt a centralei, informează agenția de știri AFP.

Centrala de la Golfech (sud-vest) este formată din două reactoare cu apă sub presiune de 1,3 GW şi utilizează apele fluviului Garonne pentru răcirea reactoarelor sale.

- articolul continuă mai jos -

Unul dintre acestea a fost oprit luni la ora 23:45 în anticiparea unei creşteri a temperaturii apelor fluviului Garonne, marţi, până la 28 de grade Celsius. Întrucât primul reactor era inactiv din motive de mentenanţă din luna mai, centrala este, de facto, oprită.

O reglementare din 2006 prevede ca temperatura fluviului să nu depăşească 28 de grade Celsius după deversările centralei, în scopul protejării faunei şi florei.