NEPUNE dvije godine nakon što je Laburističku stranku doveo do uvjerljive izborne pobjede, premijer Keir Starmer najavio je ostavku usred rastuće pobune unutar vlastite stranke. Time je pokrenuta utrka za sedmog premijera Ujedinjenog Kraljevstva u posljednjih deset godina, piše Al Jazeera.

Starmer je u emotivnom obraćanju u ponedjeljak rekao da će ostati na dužnosti dok se ne izabere novi čelnik laburista, a time i idući premijer. Službena utrka za vodstvo trebala bi započeti 9. srpnja i završiti do ljetne stanke britanskog parlamenta.

Njegov položaj već je bio oslabljen tjednima unutarnjeg pritiska nakon razočaravajućih rezultata na lokalnim izborima. Ostavku je u konačnici potaknula odlučujuća pobjeda izazivača i gradonačelnika šireg Manchestera Andyja Burnhama na dopunskim parlamentarnim izborima u Makerfieldu.

Sedam premijera u deset godina

Od 2016. godine Ujedinjeno Kraljevstvo imalo je šest premijera, što je u prosjeku jedan svakih godinu i pol do dvije. To je u oštroj suprotnosti s mnogo duljim mandatima Margaret Thatcher i Tonyja Blaira, od kojih je svatko vodio zemlju više od desetljeća.