GRADONAČELNIK šireg područja Manchestera Andy Burnham vraća se u britanski parlament nakon pobjede na dopunskim izborima u Makerfieldu, čime si je otvorio put da izazove premijera Keira Starmera za vodeću poziciju u zemlji. Burnhamova pobjeda dolazi u trenutku kada je Starmerova popularnost, nakon dvije godine na vlasti, u padu, a desničarska stranka Reform UK i ljevičarska Zelena stranka bilježe nagli rast potpore, piše CNN.
Burnham se vraća u parlament
Izbori u toj izbornoj jedinici na sjeverozapadu Engleske raspisani su upravo kako bi se Burnhamu omogućio povratak u Westminster i potencijalni put do Downing Streeta. Iako je jedan od najpopularnijih političara u Velikoj Britaniji, dosad nije mogao izazvati Starmera za vodstvo vladajuće Laburističke stranke jer nije bio zastupnik u parlamentu.
Sada, nakon uvjerljive pobjede nad strankom Reform UK, samo nekoliko tjedana nakon teškog poraza laburista na lokalnim izborima, Burnham ima značajan zamah. Njegovi saveznici tvrde da jedino on može zaustaviti pad potpore stranci. Već u petak neki laburistički zastupnici ponovili su pozive Starmeru da odstupi, dok je sam Burnham bio suzdržan. Sve je izglednije da će Starmer već sutra podnijeti ostavku, a da će Burnham preuzeti dužnost.















