KEIR Starmer je podnio ostavku na mjesto britanskog premijera i vođe Laburističke stranke. Rekao je da će nominacije za njegova nasljednika biti otvorene 9. srpnja. Njegov suparnik Andy Burnham je jasan favorit.

Starmer je dao izjavu u kojoj je kazao da je ulazak u Downing Street bio najponosniji trenutak u njegovom životu. Time je na vlast, nakon 14 godina, stigla nova laburistička vlada. "Okrenuli smo novu stranicu u povijesti naše zemlje nakon godina razočaranja i očaja. To je bila prilika da se životi milijuna ljudi promijene nabolje. Upravo zbog toga sam i ušao u politiku", rekao je Starmer.

Podsjetio je kako je prije šest godina preuzeo vodstvo nad Laburističkom strankom koja je, prema njegovim riječima, bila u političkom, financijskom i moralnom bankrotu. "Stalno su mi ponavljali da je moja stranka gotova, da smo prepušteni povijesti te da je većina na općim izborima, a kamoli uvjerljiva većina, nemoguća misija", istaknuo je.

Starmer je poručio kako je dokazao da kritičari nisu bili u pravu. "Pokazali smo da su bili u krivu jer smo iz temelja promijenili našu stranku. Iskorijenili smo otrov antisemitizma, vratili povjerenje u naše politike vezane za gospodarstvo, obranu i nacionalnu sigurnost te smo postali stranka koja ponovno ponosno stoji uz našu nacionalnu zastavu", naglasio je.