Șeful guvernului britanic a anunțat luni că va demisiona de la șefia Partidului Laburist și a guvernului de la Londra. Partidul va decide cine va fi următorul prim-ministru, dar favorit este popularul laburist Andy Burnham, fost primar al Greater Manchester.

După zile și chiar săptămâni de incertitudine, Keir Starmer a anunțat luni că va face pasul înapoi cerut de partidul său, la doi ani după ce a câștigat alegerile parlamentare cu o majoritate zdrobitoare.

Starmer a spus că a vorbit cu Regele Charles dimineață și că va demisiona de la șefia Partidului Laburist și din funcția de premier al Marii Britanii.

El va cere partidului să stabilească un calendar al tranziției și va rămâne în funcție până la stabilirea unui succesor.

„Întrebarea pe care și-o pune acum partidul meu este dacă eu sunt cel mai potrivit să îl conduc în următoarele alegeri generale. Am auzit răspunsul grupului parlamentar al partidului meu la această întrebare și accept acest răspuns cu demnitate”, a spus el.