Keir Starmer a refuzat timp de luni de luni de zile să facă un pas în spate și să permită altui laburist să preia șefia partidului și postul de prim-ministru. Surse din guvern și din partid citate de Reuters, BBC și The Guardian spun că premierul a decis în cele din urmă în weekend să își anunțe demisia și un plan de tranziție către un nou lider.
Prim-ministrul britanic Keir Starmer este așteptat să anunțe luni un calendar pentru plecarea din funcție și predarea ordonată a puterii în mâinile rivalului său laburist Andy Burnham, care în toamnă ar putea astfel deveni cel de-al șaptelea lider al Marii Britanii din ultimul deceniu, scrie Reuters.
Momentul vine la mai puțin de doi ani după ce Starmer a obținut o victorie electorală zdrobitoare, care promitea să pună capăt haosului politic din Marea Britanie – un lucru care nu s-a întâmplat.
Miniștrii din cabinet au spus că Starmer își va anunța intențiile în fața sediului din Downing Street.
Un lucru cert este că mulțumită unei majorități confortabile, laburiștii vor păstra guvernarea, cu noul prim-ministru, chiar dacă opoziția îi va contesta acestuia mandatul.













