Premierul Regatului Unit, Keir Starmer, a anunțat luni, în timpul unei declarații în fața Downing Street nr. 10, că va demisiona din funcție, relatează BBC.
El a anunțat și un calendar privind demisia sa și a subliniat că demisionează inclusiv din funcția de lider al Partidului Laburist, după o convorbire cu regele Charles al III-lea în această dimineață.
- articolul continuă mai jos -
Înainte de a-și anunța demisia, Starmer a declarat că a moștenit un Partid Laburist care era „falit din punct de vedere politic, financiar și moral”.
El a susținut că i s-a spus „de nenumărate ori” că partidul era „terminat”, dar că „le-a demonstrat acelor oameni că se înșelau”.











