Chicago minden évben a globális rákkutatás fővárosává válik, amikor az amerikai klinikai onkológusok társasága (ASCO) megtartja éves kongresszusát Észak-Amerika legnagyobb konferenciaközpontjában, a McCormick Place-ben. Az idei esemény május 29. és június 2. között zajlott, és több mint 44 ezer szakember vett részt rajta 160 országból, a kutatóktól a betegszervezetek képviselőin át a technológiai nagyágyúkig. Az idei rendezvény ráadásul a beszámolók szerint még a szokásosnál is kiemelkedőbb volt: egymást követték a különböző áttörő kutatások bemutatói, többek között a hasnyálmirigy-, prosztata-, tüdő-, emlő- és lágyrészdaganatok kezelése és diagnosztizálása terén.
A rákkutatás jelentőségét nem nagyon kell túlmagyarázni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató ügynökségének (IARC) legfrissebb, 2022-es globális adatai szerint évente közel 20 millió új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, és közel 10 millióan halnak meg valamilyen rák következtében. A szervezet becslései szerint 2050-re az éves esetszám elérheti a 35 milliót – ez 75 százalékos növekedést jelentene egyetlen generáció alatt –, míg a halálozások száma megközelítheti a 18,5 milliót. A várt növekedés mögött elsősorban a népesség elöregedése, a dohányzás, az alkohol, az elhízás, valamint a mozgáshiány áll; a szakértők szerint az esetek közel 40 százaléka elvben megelőzhető lenne.










