Pokoli hőség söpör végig a kontinensen, az elmúlt napokban Nyugat-Európában 44 Celsius-fok közeli forróságot is okozó hőkupola pedig egyenesen a Kárpát-medence felé tart. Jövő hét első napjaiban akár az abszolút melegrekord is megdőlhet hazánkban az Időkép prognózisa szerint.A hőhullámokkal járó kellemetlenségek jól ismertek: az ember egyre nehezebben tud kimozdulni, klíma nélkül pedig gyakorlatilag lehetetlen valamilyen praktika nélkül átvészelni ezt az időszakot. Az akár halálos hőstresszről nem is beszélve.A klímaváltozás a Nature Conservancy nevű amerikai környezetvédő szervezet kutatása szerint egyre inkább szűkíti az időtartamot is, amelyben az emberek biztonsággal élhetik a mindennapi életüket. Megállapításaik szerint ugyanis a világ népességének egyharmada már olyan területeken él, ahol a hőség komolyan korlátozza az emberek aktivitását. Az Environmental Research: Health című tudományos folyóiratban publikált jelentés szerzői arra figyelmeztetnek, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetése miatt emelkedő hőmérséklet még sok fiatal, egészséges felnőtt számára is megterhelővé teszi az alapvető fizikai tevékenységeket a legmelegebb órákban – legyen szó mondjuk a házimunkáról vagy a lépcsőzésről. https://hvg.hu/elet/20260626_hoseg-kanikula-abszolut-melegrekord-2007-kiskunhalas-42-fokA probléma azonban az időseket érinti a legsúlyosabban. Ők ugyanis korlátozottabb képességekkel rendelkeznek a testhőmérsékletük szabályozására, például izzadás tekintetében – hangsúlyozza a The Guardian.A megállapítások szerint a 65 éven felüliek már éves szinten 900 órán keresztül szembesülnek olyan hőséggel, amely jelentősen korlátozza a biztonságos szabadtéri tevékenységüket. 1950-ben ez még csupán évi 600 óra volt.A kutatók hangsúlyozzák: a probléma a szegényebb országokban élőket érinti leginkább, dacára annak, hogy az éghajlatváltozásért ők felelősek a legkevésbé. Egyes trópusi és szubtrópusi régiókban a hőség az év egynegyedében/egyharmadában korlátozza az idősebb korosztály szabadtéri tevékenységeit.A különböző korcsoportok sebezhetőségének felméréséhez a szakemberek hőkamrákban figyelték meg az alanyok izzadásának mértékét, valamint bőrnedvességét. Az időbéli tendenciákat figyelembe véve úgy találták, hogy a világ egyre nagyobb területén szenvednek az emberek a hőmérséklet-emelkedés miatti életminőség-változásoktól. A szerzők hangsúlyozzák: az eredményeik tükrében sürgős cselekvésre van szükség a globális felmelegedés kiváltóinak csökkentése érdekében – konkrétan a fosszilis energiahordozók visszaszorítását említették példaként. Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.