Európa nyugati felén napok óta tombol a hőhullám, Franciarszágban többen meghaltak, a briteknél is iszonyú hőség van, Olaszországban több városra adtak ki vörös riasztást. Az Időkép azt írja, itthon se lesz jobb a helyzet, sőt: a hét második felében hazánkat is elárasztja a szubtrópusi eredetű, afrikai légtömeg.
A kánikula vasárnap és hétfőn tetőzhet, a csúcshőmérséklet akár a 39 °C-ot is elérheti. A tartós és extrém forróság meteorológiai hátterét egy masszív, nagy kiterjedésű anticiklonés az ahhoz kapcsolódó magassági gerinc adja. Ezt szerencsére bővebben is kifejti az Időkép, miszerint a magasnyomású rendszerek belsejében a levegő a magasabb légrétegek felől a talaj irányába süllyed. A leszálló légáramlatok hatására a levegő felmelegszik és kiszárad, ami teljesen feloszlatja a felhőzetet, és megakadályozza a gomolyfelhők képződését. Ez a masszív magasnyomású zóna egy áthatolhatatlan falként viselkedik az Atlanti-óceán felől érkező hűvösebb, csapadékot szállító időjárási frontok számára, melyeket északra, Skandinávia felé kényszerít.
Ahogy a magasban elhelyezkedő magassági gerinc egyre közelebb húzódik hozzánk, a süllyedő levegő a nagyobb nyomású alsóbb rétegekbe érve összenyomódik. A fizika törvényei szerint az összenyomódó gáz felmelegszik. Ez a folyamat hőkupolát hoz létre felettünk: a meleg levegő beszorul a talaj közelébe, miközben a felhőtlenség miatt a zavartalan, napi 15–16 órás napsütés rendkívül intenzíven, közvetlenül melegíti a felszínt.














