A forróság egyre inkább kibírhatatlan az utóbbi napokban, márpedig az előrejelzések szerint a legrosszabb még csak most jön. Csütörtöktől ugyanis megkezdődik a markáns melegedés, amely vasárnap és hétfőn 40 fok körüli maximumokban csúcsosodik majd ki. Éppen ezért összegyűjtöttünk néhány napi szinten alkalmazandó információt, ami segít a kánikula túlélésében – akár szó szerint is. Ez nem túlzás: csak 2015-ben 1800-an haltak meg hőhullámok következtében Magyarországon, a forróság pedig azóta egyre inkább elviselhetetlen. Nézzük tehát, mire érdemes figyelni.

Ezért káros a nagy meleg

A szervezet optimális belső hőmérsékletének fenntartása óriási pluszmunkát igényel a szervezettől, elsősorban a szív- és érrendszer kerül ilyenkor fokozott nyomás alá, de gyakorlatilag minden szervrendszerünk érintett. Még a makkegészséges emberek is komolyan megszenvedhetik a meleget:

a fokozott izzadás extrém folyadék- és ásványianyag-vesztéshez (elsősorban nátrium) vezet, ezek pótlása kiemelten fontos;

a test hűtése érdekében kitágulnak az erek, ez vérnyomáscsökkenést okoz, ezért érzünk fáradtságot, bágyadtságot, és romlik a koncentrációs képesség, illetve gyakoribb a fejfájás;