Európa nyugati felén napok óta tombol a 2026-os nyár első, szokatlanul intenzív hőhulláma. Franciaországban, Spanyolországban és Olaszország északi részein sorra dőlnek meg a napi és havi melegrekordok: a franciaországi Léonban például 42,5 fokot, Bordeaux-ban pedig 41,9 Celsius-fokot mutattak a hőmérők.

Az extrém forróságot okozó légköri képződmény azonban nem marad egy helyben: a magassági gerinc fokozatosan kelet felé tolódik, így hamarosan hazánkat is elárasztja a szubtrópusi eredetű, afrikai légtömeg – írja az Időkép.

Hazánkban a hét közepéig még 31–35 fok közötti csúcsértékeket mérhetünk, csütörtöktől azonban megkezdődik a markáns melegedés. A jelenlegi prognózisok szerint a hétvégére az ország nagy részén 35 fok fölé emelkedik a hőmérséklet.

A legmelegebb tájakon – különösen az Alföldön és a déli határvidéken – vasárnap és hétfő délután a 38–39 fokos csúcsok sem kizártak, várhatóan ezzel fog tetőzni a kánikula.

Mi okozza ezt a szokatlan hőhullámot?