A Fővárosi Közgyűlés ülése 2026. június 26-án – Fotó: Huszti István / TelexÁllítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Május vége óta először, idén nyáron viszont utoljára ülésezett a Fővárosi Közgyűlés. A választási kampány alatt tartott ülésekhez képest pénteken is sokkal visszafogottabb viták, kevesebb közjáték volt. A fővárosi képviselők döntöttek arról, hogy a fővárosból eltűnjenek a gyűlöletkeltő politikai reklámok és az óriásplakátok, ahogy arról is, emelkedjen-e a taxizás díja. Támogatták a nemrég kinevezett új rendőrfőkapitányt és azt is, hogy a főváros költségvetését ne vizsgálják felül, mert nincs még megegyezés a főváros finanszírozási problémáiról a kormánnyal.Bemutatkoztak az új arcok a Fidesz fővárosi frakciójában, miután Szentkirályi Alexandra és Radics Béla is inkább a parlamenti képviselői munkát választották. Ma először ült a közgyűlésben a pestszentimrei önkormányzati képviselő, Papp Tibor és a kőbányai önkormányzati képviselő, György Bence. Letette az esküjét a tiszás képviselő, Kulja András is, párttársa, Lakos Eszter viszont nem jelent meg a pénteki ülésen.Napirend előtt a párbeszédes Barabás Richárd az azonos neműek házasságát lehetővé tevő jogszabályok meghozását kérte a tiszás törvényhozóktól. A Tisza fővárosi frakciójának vezetője, Orbán Árpád István a korrupcióról beszélt, emlékeztetett mindenkit, hogy elkezdődött a Tisztítótűz művelet.Kevés reklám az utcákon, kevés izgalom a VárosházánA fideszes képviselők kéz a kézben a reklámszövetséggel ellenezték a köztéri reklámok visszaszorításáról szóló, a parlamentben már elfogadott törvénnyel összefüggésben született önkormányzati javaslatot. A reklámszövetség képviselője is felszólalt a vita előtt, szerinte egy egész iparágat akarnának megszüntetni a javaslattal. Miközben vitáztak a képviselők, a láthatóan a reklámszövetségtől érkező hallgatók rendszeresen közbeszóltak, a fideszes képviselők hozzászólásainál tapsoltak. A vita után szót kért a már korábban is felszólaló Bauer Tamás, a reklámszövetség köztéri tagozatának elnöke, ezt még a fideszes Gulyás Gergely Kristóf is indítványozta, a közgyűlés viszont leszavazta.Végül a fideszes képviselőkön kívül mindenki megszavazta a plakáttilalomról szóló javaslatot. Amikor kiderült a szavazás eredménye, a képviselők többsége elkezdett tapsolni.Fotó: Huszti István / TelexA taxirendelet módosításáról szóló javaslat azért született, mert a taxis érdekszervezetek megint azt szerették volna, hogy egységesen emeljék a tarifákat, bár az erről szóló korábbi javaslatot már leszavazta a közgyűlés. A vita nagyon rövid volt. Szepesfalvy Anna, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője megvédte a taxisokat, szerinte érezhető, hogy sokan a fővárosban nem szimpatizálnak velük, de közben nekik is családokat kell eltartaniuk. Végül a közgyűlés úgy szavazott, támogatja a díjemelést, ígya taxizás alapdíja 1300 forintra, a kilométerdíj 520, a percdíj pedig 130 forintra fog emelkedni.Vitáztak a képviselők arról is, hogy a városvezetés javaslatára helyezzék hatályon kívül a főváros költségvetésének felülvizsgálatáról szóló rendeletet, mert még nem tárgyalt a főváros a kormánnyal Budapest költségvetési helyzetéről, különösen a sokat szidott, a fővárost a csőd szélére sodró szolidaritási hozzájárulásról. A tiszás frakcióvezető, Orbán Árpád István arról beszélt, romokat hagytak maguk után az Orbán-kormányok. Több fideszes képviselő kritizálta a főpolgármestert, amiért szerintük nem volt lényeges előrelépés a főváros költségvetése ügyében. A fideszes képviselők nem, a többiek viszont támogatták az erről szóló javaslatot.Bemutatkozott a nemrég budapesti rendőrfőkapitánynak kinevezett Baricska Norbert Tamás. Azt mondta, korábbi tapasztalatai alapján kifejezetten BRFK-specifikus rendőrnek tartja magát. Sokat beszélt a rendőrségen belül tapasztalt létszámhiányról. Egyben megígérte: egyeztetni fog a kerületi polgármesterekkel és frakciókkal, nem akar központi döntéseket hozni arról, hogy az egyes kerületekben milyen döntéseket hozzanak. Az új rendőrfőkapitányt támogatására mindenki igennel szavazott.A Fővárosi Közgyűlés pénteki ülésének későbbi napirendi pontjai között volt még pár érdekesebb, de heves vita szinte egyikről sem volt. Az elektromos rollerek használatának fővárosi szabályozásáról, biztonsági intézkedések meghozásáról szóló javaslathoz viszont több képviselő is hozzászólt. Nem volt teljes az egyetértés abban, hogy a párbeszédes Béres István javaslata időszerű. Több képviselő is arról beszélt, hogy elsietett az intézkedés. Bár Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter javasolta az elektromos rollerek sebességkorlátozását, nincs még meg az új KRESZ. Béres erre úgy reagált, hogy ettől függetlenül szerinte jobb lenne minél előbb intézkedni, mert ezzel akár életeket lehet menteni. Végül a javaslatot elfogadta a közgyűlés.Az egyébként nem túl sok izgalmat hozó pénteki közgyűlés érdekesebb jelenete volt, amikor a fideszes Gulyás Gergely Kristóf arról szóló javaslatáról vitáztak, hogy a Margit-szigeten emléktáblát kéne állítani a nemrég meghalt színésznek, Scherer Péternek. Karácsony Gergely erre csak annyit mondott, hogy ezt már a haláleset másnapján kezdeményezték, ezért az előterjesztésben javasolt emléktábla már ott áll. Ettől függetlenül a közgyűlés igennel szavazott a javaslatra.PartnereinktőlÁllítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Kövess minket Facebookon is! Legfontosabb További élő árfolyamok! Friss hírek