A 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választások után a Fidesz és a Tisza 10-10 tagú frakciója többször egymásnak feszült a Fővárosi Közgyűlésben, egyfajta nagypolitikai csatatérré alakítva azt. Ennek volt egyik ékes példája, amikor a Fidesz-kormány által tiltani próbált, majd végül mégis megtartott (és minden idők legnagyobb) Pride felvonulása előtt el is kellett halasztani egy ülést (ahol ráadásul a költségvetés elfogadása is téma lett volna).A halasztás előzménye, hogy miután Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette a 2025-ös Budapest Pride önkormányzati rendezvényként történő megtartását, a fideszes képviselők a napirend mintegy 30 pontjához nyújtottak be egy-egy azonos tartalmú módosító javaslatot arról, hogy az önkormányzati rendezvényekről és a város fellobogózásáról is a közgyűlés dönthessen a főpolgármester helyett, illetve vonják vissza a szombati Budapest Büszkeség rendezvény megrendezését.Idén, ehhez képest a Pride előtti napon megtartott közgyűlésen pénteken a Pride témája szinte elő sem került. Barabás Richárd a Párbeszéd képviselője napirend előtti felszólalását azzal kezdte, hogy két évvel ezelőtt az alakuló ülésen Magyar Péter megtisztelte őket a jelenlétével, ezért talán nem veszi tiszteletlenségnek, ha a Pride előtti napon megszólítja őt, és arra kéri, hogy mielőbb kezdjenek, a nemi és szexuális kisebbségek helyzetét rendező jogszabályalkotásba.Elmondta, hogy mélységesen megérintették a miniszterelnök Országgyűlésben elhangzott szavai, amivel kiállt az egynemű párok örökbefogadása mellett, mindez szerinte óriási előrelépés a Fidesz eddigi működéséhez képest, ugyanakkor a retorikai vitézkedés, még ha jó szándékú is, nem elég.Majd hosszan beszélt arról, hogy minél gyorsabb jogszabályalkotásra van szükség: el kell törölni a transznemű emberek nemváltoztatását lehetetlenítő törvényt, lehetővé kell tenni az egyneműek házasságát, illetve örökbefogadását. https://hvg.hu/itthon/20260608_magyar-peter-orszaggyules-takacs-peter-poszt-bortanga-ferfi-alom-posztolasHozzátette, érti, hogy az uniós pénzek hazahozatala miatt sűrű lesz a nyár, de például, ha holnap, a Pride napján a kormány vállaláná, hogy még ebben a naptári évben módosítják a vonatkozó törvényeket, azt fontos gesztusként értékelné. Barabás hangsúlyozta: mindehhez két dologra van szükség: társadalmi támogatásra és politikai többségre, és ezek jelenleg mind megvannak. „Ezt mutatta a tavalyi Pride és a legfrisebb felmérések is” – tette hozzá, majd arról beszélt: „Nincs szükség népszavazásra az ügyben, az lezajlott április 12-én”.A politikai változást mi sem mutatja jobban, hogy Barabás szavai szinte reakció nélkül maradtak. Szepesfalvy Anna a Fidesz-KDNP frakcióvezetője mindössze annyival reagált, hogy szeretné, ha nem az számítana, hogy valaki nő-e vagy férfi, hanem, hogy milyen munkát végez. „Barabás képviselő identitása sokak számára fontos szimbólum, de az lenne az ideális, ha egy nap nem ez számítana, ahogy az is jó lenne, ha az sem számítana, hogy én nő vagyok” – fogalmazott, majd felhívta a figyelmet arra, hogy Juhász Hajnalka országgyűlési képviselőt például gyakran támadták az elmúlt időszakban személyeskedő, tárgyiasító megjegyzésekkel. https://hvg.hu/elet/20260601_median-lmbtq-jogok-felmeresSzepesfalvy felszólalásban a Pride-nál több időt szentelt annak, hogy számon kérje a Tisza és a Podmaniczky Mozgalom frakcióját (akik szerinte együtt alkotják a legerősebb erőt). Hangsúlyozta, hiába kérnek átláthatóságot, ha közben nem vállalnak valódi felelősséggel járó pozíciót, nem adnak helyettest.Szintén hosszan beszélt arról, hogy korábban Bujdosó Andrea, a Tisza képviselője (ma már országgyűlési képviselő) azt ígérte, hogy áprilisban megnyerik a választást, ami után júniusra rendeződni fog a főváros anyagi helyzete. Tisza győzelem lett, június lett, de a pénzügyi problémákat nem sikerült rendezni– fogalmazott, majd számon kérte Karácsonyon a kormánnyal való egyeztetésekről szóló beszámolókat.Orbán Árpád a Tisza képviselője az óbudai korrupciós ügyként elhíresült botrányra reagálva napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy nem elszigetelt esetről van szó, hanem egy hálózatot látunk kirajzolódni. Hangsúlyozta: mivel nem nem látnak még tisztán, ezért az egyetlen elfogadható lépés az ügy azonnali és teljes tisztázása, mivel „Budapest polgárainak joga van a teljes igazsághoz”. https://hvg.hu/360/20260604_obudai-korrupcios-botrany-molnar-zsolt-orsi-gergely-z-zsolt-czegledy-gergo-tasnadi-laszloGál József, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője is érintette a korrupció témáját napirend előtti felszólalásában. Mint mondta, örül neki, hogy ennek szálai – Karácsony Gergely elmondása és az ügy koronatanújának vallomása szerint – a fővárosig nem ért el, legalábbis az erre szánt korrupciós pénzek nem értek célt, de szerinte továbbra is kérdéses, hogy mi történt például 2019 és 2022 között, mielőtt a főváros saját hatáskörbe vonta azokat a feladatokat, amiket a korrupcióval gyanúsított társaságok végeztek el a kerületekben. Gál József szerint az sem tisztázott, hogy miért csak 2022-ben került sor a feladatok saját hatáskörbe vonása, ha a Szabad Európa már 2020-ban írt a korrupciós hálózat jelenlétéről és működéséről.Gál József röviden kitért a hőségre is: megköszönte a fővárosi alkalmazottaknak, hogy ebben az időben is kitartanak és dolgoznak, illetve a lakosságtól azt kérte, hogy amennyiben segítségre szorulót látnak, akkor telefonáljanak, jelentsék az esetet, illetve segítsenek maguk is.Felszólalása végén pedig arról beszélt, a frakció támogatja a Közgyűlés elé kerülő reklámtörvényt, ami drasztikusan szigorítaná a reklámok jövőbeni elhelyezésének lehetőségeit, többek között megszüntetve az épülethálón és a közlekedési járművek külső részein elhelyzett hirdetéseket. Erről, illetve arról, hogy mi várható még a mai Közgyűlésen – amely a napirend előtti felszólalások után a javaslatok tárgyalásával folytatódik – alábbi cikkünkben írtunk bővebben: https://hvg.hu/itthon/20260626_budapest-fovarosi-kozgyules-junius-karacsony-gergely-vitezi-david-elektromos-roller-galamb-fogamzasgatlas-reklam-tiltas-buszA pénteki Közgyűlés elején négy új képviselő is letette az esküjét. Mind a Fidesz mind a Tisza 2-2 változtatásra kényszerült, miután az áprilisi választások után a frakció több tagja is parlamenti mandátumhoz jutott. A tiszások közül Bujdosó Andrea és Porcher Áron távoztak, őket Kulja András és Lakos Eszter váltotta. A Fidesznél pedig Szentkirályi Alexandra és Radics Béla helyére érkezett Papp Tibor és György Bence István.Vitézy Dávid miniszteri kinevezése után szintén lemondott fővárosi mandátumáról, őt Hutiray Borbála, a GreenGo vezérigazgatója váltotta, ő azonban már korábban letette az esküjét.Nyitóképünk illusztráció, fotó: Fazekas István
Tavaly halasztani kellett a Fővárosi Közgyűlést a Pride miatt, idén már alig került szóba
A politikai változás elérte a fővárost is. Korábban a két nagy frakció által pártpolitikai csatatérré változott közgyűlése működése tavaly konkrétan ellehetetlenült a Pride előtt, idén azonban a felvonulás és az ezzel kapcsolatos vita csak érintőlegesen jelent meg testület pénteki ülésének elején.














