Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Cluj a decis ca 351 de farmacii din judeţ să devină puncte de prim-ajutor, în contextul temperaturilor foarte ridicate prognozate pentru această perioadă, transmite Agerpres.
„Având în vedere Codul Portocaliu de caniculă pentru judeţul Cluj, care va fi instituit astăzi, (…) Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Cluj s-a întrunit sub coordonarea doamnei prefect Maria Forna şi a adoptat o serie de măsuri pentru limitarea efectelor temperaturilor extreme asupra populaţiei şi pentru asigurarea unui răspuns eficient din partea autorităţilor. În perioada de valabilitate a avertizării meteorologice, toate instituţiile cu atribuţii în gestionarea situaţiilor de urgenţă vor monitoriza permanent evoluţia fenomenelor şi vor acţiona în conformitate cu planurile specifice de intervenţie”, se arată într-o informare transmisă vineri de Instituţia Prefectului Cluj.
- articolul continuă mai jos -
Potrivit sursei citate, în această perioadă sunt prognozate temperaturi maxime cuprinse între 33 şi 37 de grade Celsius, caniculă şi disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Totodată, valul de căldură va continua în următoarele zile, fiind în vigoare o informare meteorologică până în 29 iunie, ora 10:00.











