Caniculă București. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență vine joi cu o serie de recomandări în contextul alertelor meteo de caniculă anunţate pentru aceste zile.
„Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25–26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat”, au scris reprezentanții IGSU, pe pagina de Facebook a instituției.
Joi, între orele 12:00 şi 21:00, cea mai mare parte a ţării se află sub avertizare cod galben.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai ridicate valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă.












