România intră, începând de duminică, sub primul cod roșu de caniculă din această vară. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade, iar nopțile vor fi tropicale. Dr. Silvia Nica, șefa Unității de Primiri Urgențe (UPU) de la Spitalul Universitar de Urgență București, a explicat pentru HotNews că și persoanele sănătoase pot avea probleme în astfel de condiții și explică de ce expunerea la temperaturi de peste 35 de grade trebuie limitată.

„Cel mai important este să prevenim apariția deshidratării și a hipertermiei. Oamenii trebuie să evite să stea perioade lungi de timp în medii foarte calde. La peste 35 de grade, practic, nu se mai poate realiza schimbul de căldură între organism și mediul înconjurător, iar expunerea într-un astfel de mediu trebuie limitată la cel mult 5-10 minute”, a declarat pentru HotNews Silvia Nica.

Medicul recomandă limitarea expunerii directe la soare, hidratarea și purtarea unor haine lejere, din bumbac, care permit evaporarea transpirației.

Nu doar vârstnicii sunt vulnerabili

Cele mai expuse sunt persoanele aflate la extremele de vârstă și pacienții cu boli cronice.