Bosznia-Hercegovina szinte biztosan az Egyesült Államokkal találkozik a világbajnokság legjobb 32 csapata között, miután szerdán 3–1-re legyőzte Katart. A bosnyák válogatott Kanada ellen döntetlennel kezdett, majd a Svájctól elszenvedett súlyos vereség után javított, és gyakorlatilag bebiztosította helyét a legjobb harmadikok között. Az Athletic több mint 99 százalékos esélyt ad arra, hogy Bosznia továbbjut, és július 1-jén majd a csoportgyőztes Egyesült Államokkal játszik.

Bosznia már a kijutás során is többször nehéz helyzetből kapaszkodott vissza. A pótselejtező elődöntőjében Walesben került hátrányba, de a hajrában egyenlített, kibírta a hosszabbítást, majd tizenegyesekkel továbbjutott. A döntőben ugyanez történt a négyszeres világbajnok Olaszország ellen: Bosznia megint hátrányba került, egyenlített, majd ismét tizenegyesekkel nyert. Sergej Barbarez szövetségi kapitány korábban profi pókerjátékos volt, és a csapatán is látszik, mennyire fontos számára a türelem, a hidegvér és az, hogy játékosai ne veszítsék el a fejüket a nehéz pillanatokban.

Fotó:

STU FORSTER/Getty Images via AFP

Ez a makacsság nemcsak futballkarakter, hanem az ország történetéből is levezethető. Bosznia-Hercegovina 1992-ben lett az ENSZ tagja, de az önállóság első éveit rögtön háború határozta meg: az 1992 és 1995 közötti konfliktust etnikai tisztogatások, ostromok és tömeggyilkosságok kísérték, és becslések szerint mintegy százezer ember halt meg benne. Amikor az Egyesült Államok 1994-ben legutóbb világbajnokságot rendezett, Bosznia válogatottja még nem is volt FIFA-tag; csak 1996-ban vették fel a nemzetközi szövetségbe.