Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Bosznia-Hercegovina szerda este magabiztosan, 3-1-re verte Katart a világbajnokság B csoportjának zárómeccsén, ám a lefújás pillanatában csak az volt biztos számukra, hogy négy ponttal a csoport harmadik helyén zártak Kanada mögött a rosszabb gólkülönbségük miatt.Azóta viszont már biztossá vált, hogy a bosnyákok is ott lesznek a legjobb 32 csapat között, eldőlt ugyanis, hogy biztosan nem lehetnek ott a négy legrosszabb csoportharmadik között. Bár még kilenc csoport küzdelmei hátravannak, ezért egy picit nehéz átlátni a dolgokat, de mutatjuk, hogy jött ki a biztos bosnyák továbbjutás.A legjobb csoportharmadikok továbbjutása a vb-n nem új, bár nem biztos, hogy mindenki emlékszik rá, hogy 1994-ben, a legutóbbi amerikai rendezésű világbajnokságon is ez volt, akkor a 24 csapatos tornán hatból négy csoportharmadik jutott be a nyolcaddöntőbe. Most tizenkettőből nyolc legjobb harmadik mehet a tizenhatoddöntőbe (vagy a legjobb 32 csapat közé, ahogy jobban tetszik).Ahhoz, hogy lássuk, miért biztos továbbjutók a bosnyákok, nem is a továbbjutókra, hanem a kiesőkre kell koncentrálni. Jelenleg Bosznia-Hercegovina a maga négy pontjával a legjobban álló csoportharmadik, de ugye kilenc csoportban még csak két mérkőzést játszottak le, úgyhogy ez nem meglepő. A hárommeccses csapatok közül Dél-Korea és Skócia is Bosznia-Hercegovina mögött áll, tehát a bosnyákok két csapatot már biztosan előznek.Ha elkezdjük nézni a csoportállásokat, hamar lesz még két csapat, aki biztos nem tud Bosznia-Hercegovina elé kerülni, és ha már négy csapatot előznek, akkor biztosan a nyolc továbbjutó között vannak. A D csoportban az Egyesült Államok már továbbjutó és csoportgyőztes a maga 6 pontjával, Törökország pedig 0 ponttal biztos kieső, csak a negyedik helyen zárhatnak. Az egyaránt hárompontos Ausztrália és Paraguay egymás ellen zárja a csoportot – ha valamelyik fél nyer, a vesztes 3 ponton marad, tehát nem előzheti meg Boszniát, ha pedig döntetlenre zárnak, ugyan négy pontra jönnek fel, de Paraguaynál marad a mínusz 2-es gólkülönbség, amivel rosszabbul állnak, mint a mínusz 1 gólkülönbséges Bosznia.A negyedik csapat is gyorsan meglesz – az I csoportban az eddig hibátlan franciák és norvégok továbbjutása garantált, ők egymás ellen meccselik le a csoport első helyét. Mellettük Szenegál és Irak szerepel még a csoportban, ők 0 ponttal állnak – bármi történik, a csoportharmadiknak nem zárhat többel, mint 3 pont, így ők sem előzhetik meg Boszniát. Vagyis mostantól bármi történik, Bosznia-Hercegovina ott lesz a nyolc legjobb csoportharmadik között, már csak az a kérdés, kikkel együtt jutnak tovább és ki ellen folytatják.Az már csak adalék, hogy a J csoportban hasonló a helyzet, mint a D-ben: két hárompontos csapat meccsén dől el a csoport második és harmadik helye, és a döntetlenre zárnak, akkor ugyan 4 pontjuk lesz, de Algériának is mínusz 2-es, tehát a bosnyákokénál rosszabb lesz a gólkülönbsége.