Guvernul Omanului a anunţat miercuri deschiderea unui „coridor maritim temporar” pentru toate navele fără a percepe taxe pentru trecerea prin Strâmtoarea Ormuz, în coordonare cu Organizaţia Maritimă Internaţională (OMI), conform unor surse oficiale citate de EFE, preluată de Agerpres.

„Omanul s-a coordonat cu Organizaţia Maritimă Internaţională pentru a deschide un coridor maritim temporar pentru toate navele, conform coordonatelor anunţate de OMI şi de autorităţile omaneze competente. Navele care doresc să tranziteze prin coridor trebuie să coordoneze cu OMI”, a declarat agenţia oficială de ştiri locală ONA.

- articolul continuă mai jos -

Acest anunţ vine „ca recunoaştere a responsabilităţii Omanului faţă de Strâmtoarea Ormuz, a importanţei sale strategice pentru economia mondială şi în concordanţă cu angajamentul ferm faţă de dreptul internaţional şi dreptul mării, care apără libertatea de navigaţie prin strâmtoare fără impunerea de taxe de tranzit”, se menţionează în comunicat, care precizează că această decizie este „în consonanţă cu rezultatele eforturilor şi acordurilor încheiate între Statele Unite şi Iran”, pe baza memorandumului de înţelegere semnat săptămâna trecută pentru a opri conflictul şi a reactiva această cale maritimă.