Ministrul omanez de externe, Badr al-Busaidi, a cărui ţară împreună cu Iranul sunt riverane Strâmtorii Ormuz, a asigurat joi că viitoarele acorduri privind această arteră navigabilă vitală pentru exporturile de petrol şi gaze nu vor presupune impunerea de taxe pentru navele comerciale, relatează agenţia de știri EFE, citată de Agerpres.
- articolul continuă mai jos -
Şeful diplomaţiei din Oman a dat aceste asigurări a în urma unei întâlniri pe care el şi partenerii săi din ţările Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG) au avut-o la Manama, capitala Bahrainului, cu secretarul de stat american Marco Rubio, care a considerat de asemenea „inacceptabil” ca Iranul să impună taxe navelor ce tranzitează Strâmtoarea Ormuz.
Ministrul omanez „a subliniat (la întâlnire) importanţa restabilirii libertăţii de navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz şi a asigurării liberei circulaţii, menţionând că Omanul, în calitate de stat riveran al strâmtorii, are o responsabilitate specială de a sprijini eforturile internaţionale menite să garanteze siguranţa navigaţiei maritime”, se arată într-un comunicat emis de Ministerul omanez de Externe.
De asemenea, el a „subliniat că viitoarele acorduri referitoare la strâmtoare nu implică impunerea niciunei taxe de tranzit”, precizează acelaşi comunicat.














