Omanul şi Iranul au anunţat marţi crearea unui grup de lucru comun pentru a aborda „gestionarea viitoare a navigaţiei” în Strâmtoarea Ormuz, împreună cu „serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în conformitate cu standardele internaţionale”, relatează agenţiile de știri AFP şi EFE, citate de Agerpres.
- articolul continuă mai jos -
În urma unei reuniuni care a avut loc în Oman, cele două ţări au emis o declaraţie comună în care subliniază suveranitatea lor asupra acestei artere navigabile strategice, acum redeschisă după ce a fost controlată şi blocată de facto de Iran în timpul războiului cu SUA.
Omanul şi Iranul, „ca state riverane, şi-au reafirmat angajamentul de a asigura trecerea în siguranţă prin strâmtoare (…), subliniind în acelaşi timp suveranitatea şi drepturile lor suverane asupra apelor teritoriale”, precizează declaraţia.
Cele două ţări au convenit „să continue dialogul asupra acestei chestiuni prin intermediul unui grup de lucru comun pentru conveni un acord privind gestionarea viitoare a navigaţiei, serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în conformitate cu normele internaţionale”, se adaugă în declaraţie.













