MAĐARSKA središnja banka objavila je da je izrekla novčanu kaznu energetskoj grupi MOL zbog propusta u informiranju tržišta o oštećenju naftovoda Družba i obustavi isporuka krajem siječnja. MOL mora platiti kaznu u iznosu od 43 milijuna forinti (122 tisuće eura) budući da je prekršio obavezu koja nalaže objavu informacije o izvanrednoj situaciji, stoji u priopćenju središnje banke.
Informacija je trebala biti objavljena najkasnije do 12. veljače, a kompanija ju je objavila 16. veljače, tek nakon medijskih napisa i vladinih priopćenja o ozbiljnoj situaciji koja bi mogla utjecati i na mađarsku energetsku politiku, dodaje se u priopćenju.
Mađarska središnja banka, regulator tržišta kapitala, otvorila je krajem veljače istragu kako bi utvrdila je li skupina prodavača dionica naftne i plinske grupe MOL u nekoliko transakcija s kraja siječnja možda trgovala na temelju povlaštenih informacija, izvijestili su tada mađarski mediji.
Istraga se, prema navodima mađarskih medija, nadovezala na prijavu Udruge za zaštitu interesa pojedinačnih ulagača Mađarske burze (TEBÉSZ) središnjoj banci o mogućoj povredi javnog interesa u trgovini MOL‐ovim dionicama.
Prema navodima udruge, kompanija je vjerojatno prekršila obvezu o transparentnosti budući da nije na stranici burze izvijestila o oštećenju naftovoda Družba 27. siječnja i o obustavi transporta nafte.












