Még jóval a választás előtt, február végén tett feljelentést egy magánszemély annak gyanújával, hogy a 2021-ben létrehozott MOL – Új Európa Alapítvány, az elmúlt években alapított kekvák egyike (amit tizennégy másik társával együtt idén augusztus 31-ig bezárnak) szabálytalanul, költségvetési csalást elkövetve kötött meg bizonyos szerződéseket és fizetett ki egyes támogatásokat, és azok nyomán sok százmillió forintnyi adót nem fizettek meg az államnak.

Arról, hogy a több tízmilliárd forintnyi vagyonnal rendelkező, ám széles körben sokáig ismeretlen MOL – Új Európa hogyan támogatott 11 milliárddal határon túli fociakadémiákat, hogy 27 milliárdért Munkácsy-festményeket készült venni, illetve hogy 20-25 milliárdért közép-európai kortárs múzeum létrehozását tervezte, 2024 őszén cikksorozatban számoltunk be, de bemutattuk azt is, hogy a Schmidt Mária, Demeter Szilárd, Világi Oszkár, Miklósa Erika és Bacsa György összetételű kuratórium egyedi döntésekkel mire adott pénzt (MCC Feszt) és mire nem (Böjte Csaba vagy Áder János Alapítványa). A MOL – Új Európa Alapítvánnyal kapcsolatos összes cikkünk itt olvasható.

A MOL - Új Európa Alapítvány kuratóriuma

A február végi feljelentésben azt a gyanúját fogalmazta meg, hogy az alapítvány több milliárd forint értékben adott támogatásokat hazai és külföldi sportszervezeteknek, illetve rendezvényeknek „mecenatúra” jogcímen, de valójában más konstrukcióban. Adózási szempontból a jogcím fontos: a mecénásként adott – és kötelezettségekkel nem járó – támogatás áfamentes. Csakhogy ebben az esetben számos támogatás együtt járt azzal a kötelezettséggel, hogy a támogatottnak fel kell tüntetnie a MOL – Új Európa nevét, logóját, illetve voltak más kommunikációs elvárások is. Az alapítvány ugyanis nem utólagos megjelenéseket rögzít, hanem előre rögzített módon többcsatornás kommunikációs jelenlétet vár el a támogatások fejében.