Adrian Veștea, la votul de învestire de la Palatul Parlamentului, București, 22 iunie 2026. FOTO: Inquam Photos / George Călin

Deputatul PSD Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a declarat marţi că partidele care nu au votat pentru Guvernul Veștea au dat dovadă de „cinism politic în forma sa cea mai pură” și a cerut o nouă rundă de consultări cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

„Aseară, în Parlamentul României, românii au avut parte de o demonstraţie de cinism politic în forma sa cea mai pură. Au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan şi a blocului de dreapta care a împins România în recesiune economică şi în criză politică şi oportunismul tranzacţional al suveranistiştilor dispuşi să joace viitorul ţării la ruletă doar pentru câteva puncte politice”, a scris Fifor într-un mesaj pe care l-a publicat pe pagina sa de Facebook.

„Două tabere care se pretind adversare ireconciliabile, dar care au acţionat perfect sincron atunci când a fost vorba să blocheze ieşirea României din criză. Între ele, România a rămas din nou captivă. A nimănui”, a continuat el.

Potrivit acestuia, PSD aşteaptă consultările care urmează să fie convocate de preşedintele României şi „reafirmă încă o dată că nu fuge de responsabilitatea guvernării”.