Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat luni seară, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR).
„Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă. Astăzi, Parlamentul este practic căpușat de PSD. Parlamentari care zic, sigur, ca un fel de căprioare cu farurile în ochi, că ei niciodată nu vor trăda pentru PSD, sunt cei care au făcut posibil ca astăzi toți miniștrii PSD să aibă avizul favorabil. Practic, poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, nici cu votul dumneavoastră, nici cu votul AUR, nici cu votul nimănui”, a spus ea, potrivit Agerpres.
Buzoianu a susținut că, dacă va trece acest Guvern, „suntem în fața unui vot anulat pentru români”.
„Să nu ne fie frică de români, să nu vă dați cu tot felul de tranzacții, că știu că fotoliile voastre sunt confortabile și știu că vă este frică să vă întoarceți la români. Dar poate aflați și dumneavoastră că nu prea aveți cum să fugiți de ei. Să schimbați Guvernul, să știți, este un lucru legitim. Până la urmă, dacă nu există majoritate în Parlament, există întotdeauna posibilitatea să fie creată o nouă majoritate. Dar să creați, de fapt nu o majoritate, ci un grup extractiv în Parlament, un grup care vrea să fie format prin trădare, asta nu înseamnă că este făcut un lucru bun pentru români”, a arătat ea.















