Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, afrmă că „trompetele PSD” le reproșează că nu vor să voteze un nou guvern PSD-Nicușor Dan și întreabă de ce nu-i presează oamenii ăștia pe Nicușor Dan și pe PSD să voteze un guvern AUR.

„În 2025, Ilie Bolojan și USR au fost instalați la guvern la propunerea lui Nicușor Dan și cu voturile PSD. Toți parlamentarii AUR au votat împotrivă.

- articolul continuă mai jos -

Pe 5 mai 2026, Guvernul Bolojan, cu tot cu miniștrii USR, a fost demis printr-o moțiune de cenzură inițiată de parlamentarii AUR, la care s-a alăturat PSD.

Iar acum ni se reproșează tot nouă că nu vrem să votăm un nou guvern PSD-Nicusor Dan, format fără noi. Și cine ne reproșează acest lucru- trompetele PSD!