Adrian Veștea, la Palatul Parlamentului din București, 22 iunie 2026. FOTO: Inquam Photos / George Călin

Adrian Veștea, al cărui guvern propus a fost respins în această seară de Parlament, a declarat luni seara târziu că a tratat „cu responsabilitate” mandatul de formare a Guvernului pe care i-l încredințase președintele Nicușor Dan.

În primele sale declarații după votul din Parlament, Adrian Veștea a amintit că România are Guvern interimar de 47 de zile și există „proiecte importante, care nu așteaptă întârziere”.

„Ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor. Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa. Ceea ce cred este că în perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români”, a adăugat deja-fostul premier desemnat.

Ce a spus despre negocierile cu AUR