Social-democratul Marian Neacșu, ministrul desemnat al Internelor în cabinetul Veștea, consideră că în acest moment este important ca țara să aibă un guvern funcțional și a adăugat că respectă decizia premierului desemnat, Adrian Veștea, de a se consulta cu liderii AUR, partid despre care el nu a susținut niciodată că este antioccidental sau extremist.

Întrebat, la finalul audierilor din comisia de specialitate despre negocierile dintre Adrian Veștea și AUR, Neacșu a răspuns: „Dacă domnul prim-ministru desemnat Veștea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale și o respect. Și, dacă vreți cu titlu personal, cred că este și corect. Pentru că domnul Veștea (…) a discutat și cu grupul UPR și cu PACE, a discutat și cu toți ceilalți, ăsta era singurul cu care nu discutam. Bănuiesc că voturile respective se discută determinat de niște condiționalități”.

Social-democratul a menționat că nu se va discuta despre preluarea AUR în cadrul guvernamental, fiind deja o procedură de audieri în Parlament, scrie Agerpres.

A devenit AUR partid „frecventabil”? Răspunsul lui Neacșu

Întrebat dacă AUR a devenit partid „frecventabil”, Marian Neacșu a amintit că este partidul alături de care PSD a semnat și a votat o moțiune de cenzură.