Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole, a declarat preşedinta Maia Sandu în cadrul celui de-al doilea Summit de discuţii UE-R. Moldova, îndemnând partenerii europeni ai Chişinăului şi populaţia moldoveană să nu rateze această şansă care a apărut. În acest sens, Maia Sandu a subliniat: „avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o căştigăm”, informează portalul Deschide.md.

- articolul continuă mai jos -

R. Moldova şi-a îndeplinit toate temele pentru acasă, adică a realizat reformele necesare, şi aşteaptă un răspuns de recunoaştere din partea statelor membre ale UE, a afirmat ea.

„Alinierea pe care o avem astăzi se întâmplă rar – un mandat clar din partea cetăţenilor, ritmul reformelor de acasă şi recunoaşterea, în capitalele europene, că extinderea este cea mai bună investiţie în securitatea Uniunii Europene”, a relevat Maia Sandu.

„Astfel de ferestre de oportunitate se deschid şi se închid. A noastră este deschisă acum. Aşa că este o cursă contra cronometru pe care vrem să o câştigăm. Cerem un singur lucru – un proces bazat pe merit. (R.) Moldova este pregătită să deschidă negocierile pe toate grupurile de capitole, iar Comisia şi Consiliul confirmă că suntem gata”, a subliniat preşedinta Republicii Moldova.