Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-o conferință de presă comună cu Ursula von der Leyen și António Costa, că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite tehnic pentru următoarea etapă a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Sandu a cerut ca procesul de extindere să rămână unul bazat pe merite, transmite MEDIAFAX.

- articolul continuă mai jos -

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat la Bruxelles că țara sa este pregătită să avanseze rapid în negocierile de aderare la Uniunea Europeană și să deschidă toate grupurile de capitole rămase. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă comune susținute alături de Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, și António Costa, președintele Consiliului European.

Sandu: Moldova a livrat reforme în condiții dificile

Maia Sandu a spus că Republica Moldova a făcut progrese importante în domenii-cheie, de la justiție și drepturi fundamentale până la economie, energie și securitate. Potrivit acesteia, toți judecătorii sunt evaluați, iar procesul urmează să fie finalizat „în viitorul apropiat”.