Republica Moldova a finalizat până acum 93% din reformele prevăzute în Planul de creştere, a declarat preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după încheierea Summitului UE-RMoldova, desfăşurat luni la Bruxelles, transmite agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

La acest summit Uniunea Europeană a fost reprezentată de preşedinţii Antonio Costa (Consiliul European) şi Ursula von der Leyen (Comisia Europeană), iar Republica Moldova de preşedinta Maia Sandu.

- articolul continuă mai jos -

Declaraţia comună de la finalul reuniunii la nivel înalt, difuzată pe website-ul Consiliului, arată că parteneriatul între UE şi Republica Moldova a continuat să devină mai solid, ancorat în valorile comune ale democraţiei, ale statului de drept şi ale respectării drepturilor fundamentale, a dreptului internaţional, a multilateralismului şi a ordinii internaţionale bazate pe reguli.

”Summitul reflectă adâncimea parteneriatului nostru şi beneficiile concrete pe care acesta le aduce pentru cetăţenii noştri. Reiterăm că viitorul Moldovei şi al cetăţenilor ei este în interiorul Uniunii Europene”, indică documentul citat.