Aflat la o conferință internațională în capitala Marii Britanii, prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, a transmis un mesaj despre criza politică din țară, pe fondul demisiei premierului britanic Keir Starmer, dar și al negocierilor intense de la București privind soarta Guvernului Veștea.

„Suntem la Londra. Am ajuns pentru o conferință prestigioasă la nivel european și occidental, după ce vreau să spun unora. Conferința Alliance for Responsible Citizenship. O conferință care e considerată de către conservatori un fel de Davos al dreptei, un Davos al conservatorismului occidental, american și european. O dezbatere care adună împreună zeci de gânditori, oameni de reflexie, politicieni, oameni din zona academică, care gândesc și simt împreună pentru acest curent conservator, indiferent cum îl denumim, indiferent unde am fi”, a declarat Dan Dungaciu, potrivit unui comunicat de presă transmis de AUR.

Dungaciu afirmă că „AUR este un partid al viitorului, un partid al românilor, care se gândește la soluții pentru viitor”.

Conform prim-vicepreședintelui AUR, „soluțiile politice din trecut nu mai pot fi considerate viabile pentru ca România să depășească” actuala criză în care se află.

„Am aterizat ce am aflat de Keir Starmer, premierul Marii Britanii, tocmai a demisionat. Este ceea ce noi spunem la București de multă vreme: partidele de mainstream sunt în criză. Din Marea Britanie până în România și vor rămâne în criză, toate improvizațiile pe care le încearcă nu vor avea niciun efect. Aviz amatorilor la București!”, a mai declarat Dan Dungaciu, citat în comunicat.