Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveţia vicepreşedintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfăşurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.
- articolul continuă mai jos -
Teheranul şi-a suspendat cooperarea cu această agenţie a ONU după bombardamentele israeliano-americane asupra instalaţiilor sale în iunie 2025. Însă, deşi AIEA nu a mai primit de atunci acces la instalaţiile lovite, ea a putut totuşi să viziteze alte situri în ultimele luni.
„Iranienii au acceptat să-i invite din nou pe inspectorii AIEA. Este vorba de o etapă majoră pentru poporul american şi un prim pas către o denuclearizare definitivă, altfel spus oprirea definitivă a programului iranian de înarmare nucleară”, a declarat Vance în faţa presei, spunând că se aşteaptă „ca aceasta să aibă loc chiar în cursul săptămânii”.
Vicepreşedintele american s-a exprimat înainte de a părăsi Elveţia, la o zi după 18 ore de negocieri-maraton desfăşurate într-un complex hotelier de lux din Alpii elveţieni cu o delegaţie iraniană şi înalţi responsabili ai ţărilor mediatoare, Pakistan şi Qatar.












