Vicepreşedintele american JD Vance a sosit duminică în Elveţia pentru negocieri de pace cu iranienii, în timp ce SUA şi Iranul se contrazic privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz, transmite Reuters preluată de Agerpres.
Washingtonul şi Teheranul au convenit un armistiţiu de 60 de zile pe durata tratativelor, dar Gardienii Revoluţiei – armata ideologică de elită a Republicii Islamice – au declarat sâmbătă că Strâmtoarea Ormuz este închisă. Militarii americani susţin însă că navele comerciale continuă să navigheze pe ruta maritimă care asigura înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol şi gaze naturale.
- articolul continuă mai jos -
Situaţia strâmtorii poate complica dialogul în care ambele părţi urmăresc dezvoltarea acordului interimar de pace mediat de Pakistan şi semnat miercuri de preşedinţii Donald Trump şi Masoud Pezeshkian, după aproape patru luni de război.
Gardienii Revoluţiei au avertizat navele care încearcă să circule prin strâmtoare că se expun la riscuri şi au pus decizia de a închide din nou traficul maritim prin faptul că Israelul a comis noi „crime” în Liban, prin care au încălcat angajamentele SUA faţă de Iran.














