Iranul nu are intenţia de a permite Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) să inspecteze instalaţiile bombardate de Israel şi SUA, a declarat marţi purtătorul de cuvânt al Ministerul de Externe iranian, Esmail Baghaei, citat de agențiile de știri AFP şi EFE, informație preluată de Agerpres.
„Nu am avut nicio reuniune cu directorul general al AIEA, Rafael Grossi, şi nici nu există vreun plan ca Agenţia să inspecteze instalaţiile nucleare iraniene avariate de agresiunea militară americană şi sionistă”, a afirmat Esmail Baghaei într-o conferinţă de presă, la o zi după ce vicepreşedintele american, JD Vance, declarase că Republica islamică a acceptat noi inspecţii.
- articolul continuă mai jos -
Bagaei a indicat că nu există niciun protocol pentru inspectarea instalaţiilor nucleare avariate, aspect reiterat de Teheran încă de la bombardamentele din iunie trecut asupra principalelor sale centre nucleare de la Fordo, Isfahan şi Natanz.
„Noi, ca stat membru al Tratatului de Neproliferare Nucleară şi ca ţară angajată să respecte acordurile de garanţii, vom continua să urmăm procedura obişnuită şi cred că acea procedură obişnuită este destul de clară”, a spus el.










