IRAN je pristao da se inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) vrate na teritorij zemlje, objavio je u Švicarskoj potpredsjednik SAD-a J.D. Vance, dan nakon što su se u toj zemlji održali razgovor usmjereni na okončanje rata na Bliskom istoku.

Teheran je obustavio suradnju s tom agencijom UN-a nakon izraelsko-američkog bombardiranja njegovih objekata u lipnju 2025. Iako IAEA-i otad nije dopušten pristup pogođenim lokacijama, posljednjih joj je mjeseci dopušteno da obiđe druga postrojenja.

"Iranci su pristali ponovno pozvati inspektore IAEA-e. Ovo je velik korak za američki narod i prvi korak prema potpunoj denuklearizaciji, odnosno konačnom završetku iranskog programa nuklearnog oružja", rekao je Vance novinarima, dodajući da očekuje da će se "to dogoditi već ovog tjedna".

Američki potpredsjednik izjavio je to prije odlaska iz Švicarske, dan nakon što su završili maratonski razgovori od 18 sati u luksuznom odmaralištu u švicarskim Alpama, s iranskom delegacijom i visokim dužnosnicima zemalja posrednica, Pakistana i Katara. Šef direktor IAEA-e Rafael Grossi također je prisustvovao.

"Postavljeni čvrsti temelji za konačni sporazum"