Autoritățile din Olanda au activat planul național pentru caniculă, pe fondul verilor tot mai fierbinți. În paralel, specialiștii și cercetătorii testează soluții creative pentru reducerea temperaturilor din locuințe și spațiile publice, de la perdele montate în exteriorul ferestrelor până la copaci artificiali și instalații care creează umbră, transmite MEDIAFAX.

- articolul continuă mai jos -

Guvernul olandez a pus în aplicare planul național pentru perioadele de caniculă, care include recomandări pentru protejarea persoanelor vârstnice și a celor vulnerabile, potrivit The Guardian.

Autoritățile atrag atenția că temperaturile ridicate reprezintă un risc tot mai mare pentru sănătatea populației, în contextul schimbărilor climatice.

Potrivit Institutului Național pentru Sănătate Publică și Mediu (RIVM), măsurile de prevenție și informarea populației pot reduce numărul deceselor asociate valurilor de căldură.