Jumătatea vestică a țării se află sub alertă cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și caniculă, până diseară, la ora 21.00. În același timp, meteorologii au emis și alerte de furtuni puternice, valabile până luni seară în mai multe județe.

Potrivit ANM, duminică (21 iunie) este cod galben de caniculă în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, în vestul și centrul Transilvaniei, precum și în vestul și sud-vestul Munteniei.

Aici, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 31 și 36 de grade, cu cele mai mari valori în vest și sud-vest, unde local va fi caniculă și disconfort termic accentuat.

Cod galben de caniculă între 21 iunie, intervalul orar 12 – 21

Un alt cod galben de caniculă este în vigoare luni (22 iunie) în Maramureș, nord-vestul și nord-estul Transilvaniei. Aici, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat.