Fostul lider PNL Ludovic Orban participă în calitate de invitat la Congresul PNL de la Romexpo. Întrebat la sosire dacă urmează să reină în PNL, partid din care a demisionat acum 5 ani în urma unei combinații de culise, Orban a declarat:

„Mă bucur că președintele PNL m-a invitat la congres. După 5 ani sunt din nou la un congres PNL, deocamdată în calitate de invitat. Vom purta negocieri, am discutat cu președintele Ilie Bolojan. există o deschidere din partea noastră, a Forța Dreptei. Da, categoric. Noua linie a PNL mă reprezintă și sunt convins că pot să pun umărul să participăm la o construcție serioasă”.

- articolul continuă mai jos -

Răspunzând unei alte întrebări, Orban a spus că ăn PNL nu este vorba de o „sciziune” între două tabere, ci de o clarificare doctrinară necesară.

Iar față de acuzațiile aduse de Adrian Veștea și alți revoltați conform cărora asistăm la o „userizare” a PNL, Ludovic Orban le-a respuns categoric, calificându-le drept fabulații.