Președintele AUR, George Simion, a lansat critici la adresa Guvernului acuzând autoritățile că preferă să acopere deficitul de forță de muncă prin aducerea anuală a zeci de mii de muncitori din afara UE, în loc să adopte politici de întoarcere a românilor din diaspora și de creștere a salariilor.

Liderul AUR a avertizat că România are în prezent o piață a muncii disfuncțională care nu poate fi corectată prin integrarea muncitorilor străini sub umbrela unui “pragmatism economic”.

- articolul continuă mai jos -

„Din 2020, guvernele României au deschis ușa pentru zeci de mii de muncitori străini în fiecare an. În 2026, România are o cotă de 90.000 până la 100.000 de muncitori din afara UE. De ce o țară care a pierdut milioane din propriii săi oameni importă muncitori din afara Europei? În loc să mărească salariile, importă muncitori dispuși să accepte ceea ce mulți români nu mai pot accepta”, a declarat George Simion.

De precizat că Guvernul poate să crească administrativ salariile doar celor angajați la stat, pe când muncitorii străini aduși în țară sunt angajați exclusiv în domeniul privat, acolo unde nivelul salarial se stabilește prin mecanisme de piață. Simion nu a precizat ce pârghii ar avea guvernul ca să crească salariile în zona privată, altele decât cele de tip „marketing politic”.