TALIBANI su naredili opsežnu zabranu korištenja pametnih telefona za državne službenike, što bi, prema mišljenju nekih analitičara, moglo biti uvod u mnogo šira ograničenja koja bi se odnosila na cijelo stanovništvo.
Prema naredbi koju su izdali talibanski vojni sudovi, a u koju je Guardian imao uvid, zabrana je trebala stupiti na snagu ovog tjedna. Njome se zabranjuje korištenje mobitela "višim i nižim dužnosnicima, običnim mudžahedinima te pomoćnom osoblju".
Na jednoj snimci objavljenoj na internetu vidi se talibanski dužnosnik kako, čini se, čita naredbu o zabrani upravo sa svog mobitela, dok druga osoba u isto vrijeme razbija telefone.
U naredbi stoji: "Ako netko bude koristio mobitel, uređaj će mu biti razbijen, a protiv prekršitelja će biti primijenjene zakonske i šerijatske kazne." Dodaje se da su iznimke moguće jedino uz pisanu dozvolu vrhovnog talibanskog vođe Hibatullaha Akhundzade.
U rujnu naređeno dvodnevno gašenje interneta












